Масло от лавандула
Използваема част: За получаването на лавандулово масло се използват цветоносните стръкове, около 15-20 cm отрязани от цвета.
Състав на лавандуловото масло
Използват се цветовете и полученото от тях етерично масло, което изсушените цветове съдържат между 1.5% - 3%; а свежите цветове около 0.5%. То е бледо жълто, жълто-зелено или почти прозрачно, има благоуханната миризма на цветята и остър горчив вкус. Главните съставки на маслото са линалоол (25-38%) и линалилацетат (28-45%). Съдържат се още цинелол, пинен, лимонен, гераниол, борнеол и танини (12%). Лавандуловото масло е се смесва във всякакви пропорции с алкохол. Лавандуловия спирт представлява 1% разтвор на Лавандулово етерично масло в спирт. Деликатната миризма на лавандуловото масло се дължи предимно на неговите естери. В етеричното масло има 2 естера от които зависи миризмата му, най-значимия е линалилацетатът, вторият е лилалилбутират. В наши дни лавандуловото масло се оценява широко по химичния анализ, определящ съдържанието на тези естери.
Действие: антисептично, подхранващо и стимулиращо регенерацията на клетките, изпотяващо, дезодориращо, спазмолитично, успокояващо, имуностимулиращо, антиаритмично, отхрачващо, диуретично, стимулиращо менструации.
Приложение: При простуда, изгаряния, рани, постстресови състояния, безсъние, кожни язви, натъртвания, измръзвания, гъбички, акне, псориазис, пърхот, херпес, хрема, артрит, главоболие, бронхит, нарушен сърдечен ритъм, гадене, повръщане, метеоризъм, вагинит, ухапвания от насекоми, пречистване на въздуха.
Ароматерапия
Ароматерапията има изключително въздействие върху настроението и физическата болка. Лавандуловото етерично масло намира широко приложение в ароматерапията. Лавандуловото масло се смесва добре с други етерични масла, като тези от кедър, бор, градински чай, здравец и индийско орехче. Днес лавандуловото масло се използва и в производството на сапуни, гелове, лосиони и чайове. При чувство на тревога и стрес, вдишването на лавандулово масло действа моментално релаксиращо.
Начин на приложение
Аромалампа: При простуда поставете по 2 капки от следните маска: .лимон, розмарин, лавандула, мента и розмарин. При стрес и преумора добре се съчетават по 4 капки от маслата: лавандула, лимон и розмарин.
Инхалация: При възпаление на гърлото и настинка поставете 5 капки лавандулово масло в 2 л. вряща вода и инхалирайте. За инхалации лавандуловото масло добре се съчетава с масла от мащерка, евкалипт, лавандула и розмаирн.
Масаж: при температурни състояния, втрисане и кашлица се прави масаж със смес от 1 с.л. масло от гроздови семки и по 2 капки от следните масла: лавандула, евкалипт, лимон и мащерка.
Ваната с лавандулово масло действа отпускащо и успокояващо на нервната система. Добре е към ваната да с добави 1 чаша морска сол.
Поставете 1 капка масло на дланите си, разтрийте ги и вдишайте успокояващия аромат на лавандула, която ще подейства веднага и ще премахне всякакъв стрес. Ваната с лавандулово масло ще облекчи вашето уморено и болезнено тяло, особено в комбинацията с морска сол (прибавете 10-20 капки лавандулово масло и ? чаша морска сол). За релаксираща и успокояваща баня, лавандуловото масло се комбинира много добре с масла от босилек, лайка и лимоново балсамово масло. Вие може да създадете ваш собствен аромат като прибавите по 2 капки от вашите любими ароматни масла.
Внимание! Високо концентрирано! Дръжте го добре затворено и недостъпно за деца!
Приложение в дома
Изсушените лавндулови цветове, допълнително напоени с масло се използват за ароматизране на помещения и шкафове.
Против насекоми – напоена с лавандулово масло материя и поставена в гардероба, отблъсква молците по дрехите.