Босилек (Ocimum basilicum L.)
|
Родът Босилек (Ocimum) обхваща повече от 150 вида.
Босилекът е многогодишно тревисто растение. Листата имат множество жлези пълни с етерично масло, което излъчва силна приятна миризма наподобяваща тази на анасон или карамфил. Цветовете са големи, бели на цвят и събрани в класовидно съцветие. |
Химически състав
За извличането на етерично масло чрез дестилация от растението се използват главно листата на растението. Изсушените листа съдържат 0.10 -1% етерично масло. Маслото представлява прозрачна лека течност със светло лимоново до жълто-зелен цвят и силен сладникав аромат с лек анасонен отенък. Елементите които придават характерния вкус и аромат на босилека са: еугенол, метил чавикол и линалоол. Етеричното масло което се произвежда в Европа се смята, че има най-високо качество и хубав аромат, има следното съдържание: линалоол; метил чавикол и в по-малко количество 1,8-цинеол, алфа-пинен; бета-пинен; мирцен; оцимен; терпинолен; камфор; терпинен-4-ол; алфа-терпинеол; еугенол; и сесквитерпени.
Медицинско приложение
-
Босилковото масло е ефективно при настинка и грип, и свързаната с тях треска, както и при много респираторни проблеми.
-
Има карминативни свойства, спомага храносмилането, стимулира апетита, ефикасно е при констипация и премахва подуването на корема.
-
Ефикасно средство против повръщане, например при болест на пътуването.
-
Етеричното масло може може да има едновременно отпускащ и леко стимулиращ ефект върху нервната система, като може да се използва за облекчаване на стрес, безпокойство или напрегнатост.
-
Антимикробни свойства.
-
Босилковото масло облекчава менстреалните спазми.
-
Билката е добър източник на витамин А, магнезий, калий, желязо и калций.
-
Миризмата на босилека отблъсква мухи и молци.
Кулинария
Сладкият босилек (Ocimum Basilicum L.) се използва като свежа или сушена подправка при приготвянето на ястия с месо, риба, салати и сосове. Най-широко приложение намира в Италианската и Френската кухня.
Листата на босилека накиснати в зехтин му придават благоуханен и специфичен аромат.
История
Думата босилек - basil идва от гръцкото basileus, означаващ "цар", като се е вярвало , че расте на мястото където Свети Константин и Елена открили Свещения Кръст. Една малко вероятна теория е, че името е съкратено от Basilisk, митично същество което може да убива с поглед. Един от видовете босилек, Свещения босилек (Ocimum tenuiflorum) е свещен за индийската религия, където смятат, че босилека е ключът към рая. Босилекът наричан Tulsi на санскритски е основна билка в Аюрведа, древната холистична система в Индия. Смята се, че богинята Tulasi се е вродила в растението. В Италия ухажорите са си слагали стръкче босилек в косата си в знак на любов. Съществува древно старо суеверия, че ако стрък от босилек се зарови под саксия, след време ще се превърне в скорпион.